DELTAKLUB
ul. Gałczyńskiego 26,
09-400 Płock
tel. 24 366 53 66
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

φnałowe spotkanie w DELTAKLUBIE

 

 

Uwaga, zagadka!

Co łączy słoneczniki, piosenkę „Cryin'” zespołu Aerosmith, katedrę Notre Dame, rój pszczół i logo Toyoty? Dla ułatwienia dodajmy, że rozwiązania należy szukać w matematyce.  Odpowiedź na to pytanie znają już uczestnicy DELTAKLUBU, którzy, podczas uroczystego zakończenia kolejnej edycji projektu niezwykle efektowanie  zaprezentowali zdobytą na zajęciach wiedzę.


Finałowe spotkanie odbyło się z Zespole Szkół nr 6 w Płocku. Każda z grup: matematyczna, fizyczna i chemiczna miała możliwość zaprezentowania swoim kolegom umiejętności, które rozwijali przez cały rok szkolny pod czujnym okiem opiekunów. I tak, na samym początku… posypały się iskry. To grupa fizyczna zaprezentowała efekty oddziaływania elektrostatycznego, skrupulatnie tłumacząc publiczności na czym ono polega.


Tuż po nich wystąpiła Agata Kuć, uczestniczka grupy matematycznej, która rozpoczęła swoją prezentację od… lektury fragmentu książki Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci”. Jednak to nie tajemnicze morderstwo wzbudziło zainteresowanie koleżanek i kolegów, ale przedstawiona przez głównego bohatera książki Jacka Langdona liczba φ (Fi) (dla niewtajemniczonych: podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej nazywa się złotą liczbą i oznacza grecką literę fi φ). – To  najpiękniejsza liczba w matematyce– tłumaczyła licealistka. – Możemy  ją znaleźć dosłownie w każdym aspekcie naszego życia:  w naturze, anatomii, architekturze, sztuce,  a nawet w muzyce. Jako przykłady wymieniła m.in.  liczbę płatków w kwiatach, układ nasion w słoneczniku, budowę człowieka, cuda architektury, formy graficzne znanych marek tj. PEPSI czy TOYOTA oraz kanon D-dur Pachelbela, który jak się okazuje, stanowi kanwę wielu popularnych utworów muzycznych (tak jak wspomniana we wstępie piosenka „Crazy” zespołu Aerosmith).  


Następnie wystąpili uczestnicy grupy chemicznej, którzy przedstawili publiczności widowiskową reakcję sody z wodą.


Na zakończenie jedna z uczestniczek Klaudia Mazurkiewicz zaprezentowała nieformalny hymn DELTAKLUBU, który powstał podczas jednej z wycieczek. Do muzyki z piosenki „Mój przyjacielu”  Krzysztofa Krawczyka i Gorana Bregovica uczniowie napisali swój tekst. W nowej wersji piosenka rozpoczyna się od słów: Mój DELTAKLUBIE jesteś mi naprawdę bliski, Mój DELTAKLUBIE wiesz, że jesteś mi jak brat….


Podczas spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty i zaproszenie do udziału w kolejnej edycji DELTAKLUBU.


Osoby zainteresowane udziałem w DELTAKLUBIE zapraszamy na stronę www.deltaklub.plock.edu.pl, gdzie znajdują się szczegółowe informacje. Na zgłoszenia czekamy do 19 czerwca 2014 r.